Ogłoszenie

Nieautoryzowane forum serwisu piekielni.pl
"Dobra. W ogóle nie rozumiem co do mnie gadacie."

#1 2013-03-04 12:09:24

bukimi

Samotny Filozof

Punktów :   

Filozofia: uniwersalne chipy, chipowanie ludzi

A gdyby tak zachipować KAŻDEGO człowieka od razu po urodzeniu? W taki sposób, by chipa nie dało się usunąć, a żeby bez przerwy wysyłał dane GPS o tym, gdzie dana osoba przebywa? Chip mógłby w miarę postępu technicznego wysyłać również informacje np. na temat aktualnego pulsu, co miałoby znaczenie przy pomocy medycznej.

Dane zbierane by były w jednym centralnym ośrodku, a dostęp do nich mógłby być możliwy tylko przy obecności dwóch upoważnionych do tego funkcjonariuszy (coś w stylu Głównego Bazodanowego i jego zastępcy) i tylko na zlecenie organu ścigania.

Po co to? Podnoszenie kar, a nawet kara śmierci nie odstraszały i nigdy nie odstraszą przestępców. Głównym powodem jest fakt, że w czasie popełniania przestępstw, każdy zakłada, że „jego nie złapią” i będzie żył długo i szczęśliwie. Niestety, tak bardzo często jest. Wystarczy spojrzeć na dowolną „kronikę kryminalną” w gazecie, aby przeczytać o włamaniach, kradzieżach i dewastacjach. W każdym mieście, dzień po dniu. A wydarzeń, o których media nie piszą jest zapewne jeszcze wielokrotnie więcej. Chipy gwarantowałyby zaś (prawie) 100% wykrywalność przestępstw, a co za tym idzie - ich stopniową likwidację z obawy przed złapaniem (oczywiście nie do zera, ale o tym później)

Coś zginęło w garażu? Sprawdzamy kto w nim ostatnio przebywał.
Brak auta? Roweru? Sprawdzamy kto i kiedy nim odjechał.
Zdemolowany przystanek? Sprawdzamy kto przy nim stał zanim odkryto dewastację.
Ktoś został zamordowany? Sprawdzamy kiedy i kto miał kontakt z zamordowanym.
Nikt by nikogo nie porwał. Zawsze wiemy gdzie jest poszukiwany.
Rocznie w samej Polsce za zaginionych uważa się około 20.000 osób! To są osoby, które można by znaleźć jednym kliknięciem.
Nocne potrącenie pieszego? Sprawdzamy kto w nocy „spotkał się” z poszkodowanym.

Do tego dochodzi pewność, że znajdziemy naszego winnego - gdy już wiemy kogo szukać, wystarczy namierzyć jego sygnał GPS. Co więcej, dużo łatwiej zorganizować skazanym miejsce odosobnienia. Wystarczy wyznaczyć dany teren, którego nie może opuścić konkretny chip (namierzany GPS) i nie potrzebujemy nawet murów i krat.

Widmem przyszłości byłoby wzbogacenie chipów o funkcję elektronicznego dowodu osobistego (natychmiastowa weryfikacja tożsamości w bankach, urzędach), a nawet karty płatniczej (indywidualne konto przypisane do chipu).

Jakie są wady tego systemu?
Można powiedzieć, że nieuprawniona osoba może mieć wgląd w to, gdzie aktualnie się znajdujemy. Po pierwsze, nawet dziś taki „wgląd” jest możliwy bez większego problemu. Przecież wystarczy kilka dni obserwacji i znamy miejsce pracy danej osoby, wiemy gdzie mieszka, z kim się spotyka, a także co trzyma w garażu i kiedy pozostawia mieszkanie bez nadzoru. Po drugie, co komu po takiej informacji, skoro nie może jej wykorzystać w celach przestępczych? W razie włamania lub morderstwa, sam szybko zostanie zlokalizowany przez system.

Można powiedzieć, że funkcjonariusze zostaną skorumpowani i dojdzie do „wycieku danych”. A czy dziś nie można przekupić policjanta lub urzędnika? Ile razy słyszymy o tajemniczych umorzeniach spraw, wypuszczaniu aresztantów na wolność, dziwnych samobójstwach nawet w więziennej celi?

Można powiedzieć, że są osoby, których nie powstrzyma nawet nowy system. Są to np. osoby pod wpływem narkotyków, alkoholu, czy po prostu chore psychicznie. Niestety, na to nie ma rady. O tyle dobrze, że dałoby się takie osoby wyeliminować ze społeczeństwa, nie pozwalając im ukryć swojej przestępczej działalności.

A co z możliwością samodzielnego usunięcia chipów? Na to też znalazłby się sposób. Po pierwsze, mogłyby być montowane w takim miejscu, by nie dało się ich usunąć bez poważnego urazu (np. wewnątrz kości, itp.). Po drugie, usunięty chip leżałby bezczynnie w jednym miejscu, co uruchomiłoby proces poszukiwania osoby, która pozbyła się systemu namierzającego. Gdyby taki chip był wówczas np. środkiem płatności - nie dałoby się ukrywać bez niego całe życie.

Oczywiście system nie uwolni nas od przestępstw gospodarczych, wyłudzeń, afer w stylu Amber Gold. Tu nadal musielibyśmy zdawać się na tradycyjny system sądownictwa. Jednak można sobie wyobrazić o ile wydajniejszy byłby wymiar sprawiedliwości gdyby nie musiał zajmować się codziennym nawałem spraw karnych.

Czy takie prawie niezauważalne ograniczenie wolności nie jest małą ceną za namiastkę utopii bez przestępstw?


http://images2.wikia.nocookie.net/__cb20100906190016/uncyclopedia/images/2/28/Dancing_cartoon_cat.gif   Durch das Feld biegł ein zając, mit den Füßen przebierając...

Offline

 

#2 2013-03-04 13:33:06

shep

Aniołek

Punktów :   

Re: Filozofia: uniwersalne chipy, chipowanie ludzi

"Gdy dla tymczasowego bezpieczeństwa zrezygnujemy z podstawowych wolności, nie będziemy mieli ani jednego, ani drugiego." -- Benjamin Franklin.
Nie podoba mi się to, ale do tego świat zmierza i tak będzie, bo to pewien skrót - nie da się zmienić ludzi ani społeczeństwa, by nie było przestępców, ani by nie było powodów by popełniać wiele przestępstw takich jak kradzieże, włamania etc.
Poza tym wielu ludzi ma już taki chip, tyle że jeszcze nie wszczepiony. Google wie gdzie jestem, z kim rozmawiam, jaki mam plan dnia, co przeglądam itd. - bo dzięki temu jest mi wygodniej.
Takie chipy w przyszłości też będą zapewniać udogodnienia dla jednostek jaki też dla społeczeństwa. Muszą tylko dopracować technologie, a potem dojść do tego jak nam to sprzedać albo nas do tego zmusić

Offline

 

#3 2013-03-04 22:12:51

 Archeoziele

Pupilek Lucyfera

Punktów :   14 

Re: Filozofia: uniwersalne chipy, chipowanie ludzi

Mam nadzieję, że nie doczekam takich czasów. To by było rażące pogwałcenie prywatności. I pole do ewentualnych (a znając stan naszej ojczyzny to nawet pewnych) nadużyć. Poza tym, nie ma takiej bazy danych czy serwera, do którego nie można się włamać i podpiąć.


Łowy zaczęte! Bij, kto w Boga wierzy!
I grzmij: "Bóg, Anglia, król i święty Jerzy!"

Offline

 

#4 2013-03-05 02:22:08

szczurzyca

Kobieta Logodajcy

Punktów :   
Zawód: mgr inż robol
Quo Vadis: na piwo

Re: Filozofia: uniwersalne chipy, chipowanie ludzi

Podziękuję serdecznie za takie atrakcje.


zUo.

Offline

 

#5 2013-03-05 07:47:53

bukimi

Samotny Filozof

Punktów :   

Re: Filozofia: uniwersalne chipy, chipowanie ludzi

Archeoziele napisał:

Mam nadzieję, że nie doczekam takich czasów. To by było rażące pogwałcenie prywatności. I pole do ewentualnych (a znając stan naszej ojczyzny to nawet pewnych) nadużyć. Poza tym, nie ma takiej bazy danych czy serwera, do którego nie można się włamać i podpiąć.

Chciałbym Was wszystkich zachęcić do szerszych wypowiedzi niż jury z "Mam talent", czyli "jestem na nie" lub "jestem na tak"

Shep, uważasz, że taki system nie sprawdziłby się w dziedzinie ograniczania przestępczości?
Archeoziele, jakie Twoim zdaniem korzyści można osiągnąć poprzez dostęp do tej bazy danych? Jakie potencjalne nadużycia widzisz?
Szczurzyca, co konkretnie nie podoba Ci się w tej idei? Przecież na co dzień nie zauważysz różnicy - nad głową nie będzie Ci sterczeć metrowa antena.

W skrócie, dyskutujmy, a nie tylko obrażajmy się na sam pomysł.
Oczywiście chętnie stanę po "defensywnej" stronie, starając się odpierać Wasze argumenty na nie.


http://images2.wikia.nocookie.net/__cb20100906190016/uncyclopedia/images/2/28/Dancing_cartoon_cat.gif   Durch das Feld biegł ein zając, mit den Füßen przebierając...

Offline

 

#6 2013-03-05 12:10:13

szczurzyca

Kobieta Logodajcy

Punktów :   
Zawód: mgr inż robol
Quo Vadis: na piwo

Re: Filozofia: uniwersalne chipy, chipowanie ludzi

bukimi napisał:

Szczurzyca, co konkretnie nie podoba Ci się w tej idei? Przecież na co dzień nie zauważysz różnicy - nad głową nie będzie Ci sterczeć metrowa antena.

Różnica jest taka, że w tym momencie żadna k... nie wie, w którym momencie idę do kibla się wyrać, kiedy podpieprzam batoniki w Lidlu i kiedy i gdzie spożywam napoje winopodobne w plenerze. Dzięki nowoczesnym metodom pernamentnej inwigilacji i obserwacji, to już nawet wysranie się przestaje być czynnością intymną, tylko zostaje przez jakąś bandę pajacy zanotowane cholera ich wie gdzie.


zUo.

Offline

 

#7 2013-03-05 13:58:52

bukimi

Samotny Filozof

Punktów :   

Re: Filozofia: uniwersalne chipy, chipowanie ludzi

Wszystko co piszesz byłoby w pewnym sensie notowane, owszem. Ale przecież nikt by nie miał czasu, ani fizycznych możliwości, by prześledzić -choćby przykładowe- "toaletowe zwyczaje". Innymi słowy, nie mogłoby być osoby, która patrzyłaby akurat na to gdzie TY się znajdujesz, bo wszystkich danych byłoby za dużo, by zaistniała szansa, by ktoś chciał spojrzeć akurat na Twoje dane.

Mówiąc jeszcze inaczej:
1. Kto i po co miałby spojrzeć akurat na Twoje dane?
2. Gdyby nawet "taki ktoś jak ja" chciał podejrzeć gdzie jesteś, włamując się do bazy, co mi da informacja, że jesteś w domu? (w porównaniu do tego, że przy odrobinie wysiłku nawet dziś można się tego dowiedzieć)


http://images2.wikia.nocookie.net/__cb20100906190016/uncyclopedia/images/2/28/Dancing_cartoon_cat.gif   Durch das Feld biegł ein zając, mit den Füßen przebierając...

Offline

 

#8 2013-03-05 15:05:41

szczurzyca

Kobieta Logodajcy

Punktów :   
Zawód: mgr inż robol
Quo Vadis: na piwo

Re: Filozofia: uniwersalne chipy, chipowanie ludzi

bukimi napisał:

Wszystko co piszesz byłoby w pewnym sensie notowane, owszem. Ale przecież nikt by nie miał czasu, ani fizycznych możliwości, by prześledzić -choćby przykładowe- "toaletowe zwyczaje". Innymi słowy, nie mogłoby być osoby, która patrzyłaby akurat na to gdzie TY się znajdujesz, bo wszystkich danych byłoby za dużo, by zaistniała szansa, by ktoś chciał spojrzeć akurat na Twoje dane.

Mówiąc jeszcze inaczej:
1. Kto i po co miałby spojrzeć akurat na Twoje dane?
2. Gdyby nawet "taki ktoś jak ja" chciał podejrzeć gdzie jesteś, włamując się do bazy, co mi da informacja, że jesteś w domu? (w porównaniu do tego, że przy odrobinie wysiłku nawet dziś można się tego dowiedzieć)

To były przykłady - mam ogólnie na myśli fakt, że nagle jakaś państwowa organizacja wie wszystko o położeniu wszystkich obywateli. Wiesz, jak łatwo byłoby namierzyc i wykończyć opozycję? Jak prosto pozbyć się ludzi niewygodnych?
Włamanie do takiej bazy przez hakerów powiązanych z przestępcami, też mogłoby sdkończyć się dla niektórych bardzo niefajnie.


zUo.

Offline

 

#9 2013-03-05 16:24:58

bukimi

Samotny Filozof

Punktów :   

Re: Filozofia: uniwersalne chipy, chipowanie ludzi

O, i to jest faktycznie dobry kontrargument: ryzyko zawłaszczenia takiego potężnego narzędzia przez dyktaturę / rządy totalitarne.

Ze "zwykłymi" hakerami (czyli nie takimi na zlecenie rządu) za to się nie zgodzę o tyle, że przecież nie dałoby się nikogo zabić nie dając się samemu wykryć. Chyba, że komuś będzie obojętne czy zostanie złapany...


http://images2.wikia.nocookie.net/__cb20100906190016/uncyclopedia/images/2/28/Dancing_cartoon_cat.gif   Durch das Feld biegł ein zając, mit den Füßen przebierając...

Offline

 

#10 2013-03-05 16:45:08

 Archeoziele

Pupilek Lucyfera

Punktów :   14 

Re: Filozofia: uniwersalne chipy, chipowanie ludzi

bukimi napisał:

Archeoziele, jakie Twoim zdaniem korzyści można osiągnąć poprzez dostęp do tej bazy danych? Jakie potencjalne nadużycia widzisz?

Bardzo łatwo zniszczyć człowieka. Wykazać, że pan X nie jest taki święty jak na co dzień widać. Bo owszem, karmi bezdomne kotki i daje na tacę co niedzielę, ale bywa w burdelu albo ma kochankę. Albo regularnie chodzi do baru dla gejów. Wystarczy to wywlec publicznie (jak dziadka z Wermachtu) i kariera w ruinie.


Łowy zaczęte! Bij, kto w Boga wierzy!
I grzmij: "Bóg, Anglia, król i święty Jerzy!"

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.fifapowergames.pun.pl www.ritualclan.pun.pl www.ngelf-scripts.pun.pl www.chavala.pun.pl www.podgorna.pun.pl